Još uvek je malo mesta gde možete da provedete tako dugo očekivani vikend! Ali, evo našeg predloga za jedan aktivan porodični vikend u okolini Subotice i Palića. Jedini uslov za ovakav izlet-vikend je da sačekate da dodju lepši dani i da se nekako s’proleća, početka leta ili jeseni uputite na sever Vojvodine.

Ono što prvo možete da uradite kada stignete na Palić je da posetite zoo vrt. Vaša deca će sigurno voleti, a sam zoo-vrt je lep, pogotovo u proleće.  Zaista je održavan i vidi se golim okom da se ljudi koji su tamo zaposleni ulažu svoj maksimum. Vidi se na par mesta da se krenulo u rekonstrukciju kako malih tako i velikih kaveza i to je dobra vest, jer zaista Palićki zoo vrt ima potencijal da bude kako najlepši u regionu, isto tako i divno mesto gde možete da provedete možda i više sati…

U samom zoo vrtu ima mesta da se odmorite, klupe su raspoređene svuda i ceo park je zaista lep. Postoji i jedan mali restoran brze hrane gde možete da napravite pauzu i mesto gde možete da se poslužite sladoledom. Sama ulaznica nije tako skupa, naprotiv, i iznosi 250 rsd, a može da se uzme porodična karta, koja važi sa sve članove i košta 500 rsd, što zaista nije velika cena za npr. četvoročlanu porodicu.

Posle obilaska zoo vrta i dok ste još na Paliću, možete se prošetati pored samog jezera, a možete da iznajmite i biciklove i da se provozate oko jezera. Ako je letnje doba može se desiti da su muški i ženski Štrand otvoreni tako da možete tu da sednete i uživate na suncu. Kasnije, možete sesti u neki od restorana gde možete da naručite neki od ribljih specijaliteta ili da uz vino naručite samo riblji paprikaš sa testom koji u restoranu „Riblja Čarda“ na samom jezeru vrlo dobro spremaju…

Izbor smeštaja na Paliću je zasta velik i nije problem da se pronađe hotel ili apartman. Neki hoteli izlaze i gledaju baš na Palićko jezero, a možete naravno da uplatite i polupansion tako da onda nećete morati da brinete za hranu, mada mislimo da je najbolja opcija da se uzme tzv. “Bed&breakfast” i da ostavite ručak ili večeru za posetu nekih od sjajnih salaša ili čardi u okolini Palića i Subotice, a onda svakako nećete morati da brinete da li ćete stići na večeru u hotel ili ne.

Sledeći dan možete posvetiti odlasku na Ergelu Kelebija (kod samog graničnog prelaza Kelebija), gde Vaša deca mogu da jašu kako konje, tako i ponije, ali i vi možete da idete u školu jahanja ili jednostavno samo da jašete konje. Ali ono sto je topla preporuka jeste da uzmete fijaker koji će Vas voziti po Kelebijskoj šumi. E to je lepo iskustvo i iskreno preporučujemo. Naravno ko voli. Ali ono sto je možda najlepše, a vezano je za zimski period, to je vožnja istim tim fijakerom  ali po snegu, jer onda klasične točkove na fijakeru, zamene prave sanke koje vuku konji, a vi “upakovani” u ćebe uživate u vožnji i osmehu Vaših saputnika…

Posle vožnje se možete odmoriti na samoj ergeli gde imate mogućnost da prošetate, a postoji i malo dečije igralište i mali park sa pernatim životinjama, a takodje možete da udjete i u samu štalu da razgledate i pomazite konje. Pored štale postoji i restoran u kom možete da ručate… Inače, kolima je pristup dozvoljen do same ergele gde postoji redovan parking za automobile.

Ostatak dana možete da provedete u poseti Subotici. Divan grad, multikulturalan, sa Katedralom, Pravoslavnom i Franjevačkom crkvom sa divnim trgom, sa još lepšim ulicama koje zaokružuju pešačku zonu. Gradska kuća koja je divno zdanje i ako niste znali to zdanje spada medju 7 čudesnih zdanja u Srbiji. Obavezno je posetite i prošetajte se pored Gradske Biblioteke koja datira iz 1897 godine, Gradskog Muzeja koji su projektovali braca Vago 1906 godine, Narodnog Pozorišta koje se trenutno renovira, a podignuto je pre više od 150 godina sa prepoznatljivih 6 korinstkih stubova…

I za kraj pre nego sto podjete iz Subotice, sedite i popite kafu na dobro poznatom Subotičkom Korzou i odmorite se, pa onda polako ka svojim domovima prema jugu, istoku ili zapadu, jer severnije od ovoga bas i nećete moći, barem što se tiče Srbije i Vojvodine…

Srdjan Ruškuc Autor: Srdjan Ruškuc
Jedan od osnivača portala Bookiraj.com, razume savremeni svet online rezervacionih sistema i značaja društvenih mreža u oblasti online turizma. Nepopravljivi je entuzijasta kada je reč o svemu što ima veze sa lepotom putovanja.