Istorija hotelijerstva ili barem dobre usluge po hotelima datira još iz prošlog veka, kada je gostima na raspolaganju bio, recimo, samo radio! Da, dobro ste pročitali. Radio. Ako uzmemo u obzir i činjenicu da je par godina pre uvođenja radija u sobama, gostima bilo na raspolaganju i kupatilo, onda bismo mogli reći da su prve prave hotelske sobe sa “dobrom uslugom” imale kupatilo i radio. I to je to!

Minibar, doručak u krevetu, tv, internet…to je sve došlo nešto malo kasnije.

Pa da krenemo od praznika….

Hotel „Del Koronado“, na plaži u San Dijegu, ove godine proslavlja 125 godina, a prvi je hotel na svetu koji je okitio jelku napolju, električnim svećicama. Početkom 20. veka, u masovnoj upotrebi bile su sveće, a električna božićna rasveta bila je prava retkost.

retro hotel

Do 1910. godine, u svakom hotelu na svetu, koliko god  da je bio luksuzan, gosti su koristili zajednička kupatila. Te 1910. u Londonu je otvoren „Goring hotel“, koji je prvi u istoriji hotelijerstva gostima ponudio „sobu s kupatilom“. „Goring“ i danas smatraju jednim od najluksuznijih hotela na planeti, a poznat je i po tome što je baš u tom hotelu Kejt Midlton provela poslednju noć kao devojka, pred udaju za princa Vilijama.

Hotel „Boston park plaza“ otvoren je 1927. i prvi je hotel na svetu koji je u svaku sobu uveo radio aparat. Krajem dvadesetih godina prošlog veka, radio je u SAD bio izuzetno popularan i sve više postajao glavni izvor vesti, zabave i muzike. Radio je bio ono što su kasnijim generacijama postali televizija, pa internet.

Njujorški hotel „Valdorf astorija“ poznat je po „art deko“ motivima, salati i gostima zvezdama. U istoriju hotelijerstva, ovaj hotel sa Park avenije ušao je pošto je početkom tridesetih prvi uveo „rum servis“ (room service).

retro hotel

Prvi mini-barovi u hotelskim sobama pojavili su se u Hong Kongu, u hotelu „Hilton“, 1974. godine, kad su uvedeni u svih 840 soba. Hotel je u međuvremenu, 1995. godine, zatvoren, ali mini bar-potez tadašnjeg menadžmenta usvojen je vrlo brzo širom sveta – pa žedni putnici sada u svakom pristojnom hotelu na svetu mogu iz malog frižidera da uzmu piće – naravno, veoma skupo piće.

Hotel „Adolfus“ u Dalasu može i bukvalno da ponese epitet „naj cool“ hotela na svetu – pošto je baš taj hotel prvi koji je uveo centralni klima uređaj, pedesetih godina. CNN primećuje da su gosti sigurno bili presrećni, pošto je Teksas poznat po letnjim temperaturama koje svakodnevno prelaze 30 stepeni Celzijusa.

Sapunčiće i šampončiće za svakog gosta prvi je, sedamdesetih godina, uveo londonski „For sizons“ (Four Seasons), piše CNN.

Izvor: tanjug